Ani tentokrát nemůže chybět několik vysvětlujících vět úvodem. Hudebník Jiří Hruška v roce 1996 oslovil muzikanty v okresním městě a jejich osudy vydal v publikaci Kronika kolínských kapel. Martin Bělík tyto články pod názvem Seriál o kolínských kapelách publikoval v tehdejším týdeníku Kolínské noviny.
     Na jejich práci jsem navázal. Na sklonku roku 1997 vyšly články o rockových kapelách Kozičky a Imperial Foeticide, později se přidaly další. Sto dvacet jich shrnula v únoru 2001 knížka se stejnou číslovkou v názvu, seriál však vycházel v novinách i poté. Většinou to fungovalo tak, že na začátku týdne jsem si dal v některé hospůdce schůzku s muzikantem či rovnou celou skupinou a na diktafon jsme probrali vše okolo nich. Toto páte přes deváté jsem další den přepsal do počítače, nazítří upravil a další odpoledne dodělal načisto, nahrál na disketu a odevzdal v redakci.
     Na rozdíl od seriálu shrnutého v "modré, sto dvaceti kapelové" publikaci jsem měl nyní na většinu článků dvojnásobně více místa. I proto je tato kniha větší. Jak to však v novinách bývá, jejich struktura se často mění, a tak se proměňovalo i místo věnované těmto článkům. Nezřídka mě zastihl telefonát vedení, abych se zastavil a "zkrátil kapely", často jsme se na kratším rozsahu domlouvali předem. V tom případě jsem pak psal verze dvě. Nejdříve článek rozsahu předešlých, který jsem poté krátil podle aktuálních novinových požadavků. Většinou zůstávala fakta a vypadávaly některé zážitky či historky. Řada profilů tak bude nová nejen pro pravidelné čtenáře, kteří si profily vystřihovali (zdravím, Špíno...), ale i pro samotné aktéry, jež si vždy koupili noviny v den, kdy v nich vyšli právě oni.
     Často se mě lidé z nemuzikantského prostředí ptají: "A to je na Kolínsku tolik kapel?" Majitelé první knihy letmým nahlédnutím do obsahu zjistí, že některá jména se opakují. Je to především v kapitole o nahrávkách, kde skupiny, jejíž vznik a historie již byla posána, vydaly své první či několikáté desky, které stály za pozornost, případně radikálně obměnily složení či styl. Přesto je zde spousta souborů, o kterých se píše poprvé. Osobně mám radost ze zdokumentování dnes již neexistujících seskupení jako byl Scatcat, Extrakt, Černá vdova či Minimax, kdy z fotek vlasáčů v pruhovaných kalhotách dýchá historie. Radost o to větší, že jsem v Kolíně nevyrůstal, takže právě o těchto již dávno rozpadlých formacích se dozvídám zprostředkovaně. Tak jsem se například sešel s bubeníkem Rosťou Vobořilem, který mi toho napovídal tolik, že jsem mu zasvětil dvě seriálová pokračování, nádherné bylo setkání Honzy Čerňanského s Láďou Husákem po zhruba třech letech, rozhovor se stoletým Janem Zemanem, ale i mnoho dalších.
     I tentokrát jsem se snažil o to, aby hrdinové pocházeli z Kolínska. Zařadil jsem například i jevanský Wohnout, což ale neznamená, že se příště objeví všechny hvězdy žijící v této pražské výspě, bratři Homolové do regionu určitě patří, stejně jako Polymetal či Komunální odpad.
     Vyšel jsem vstříc i některým hlasům a kde jsem znal, připojil jsem i spojení na kapelu. Pokud jsem to považoval za nutné, přidal jsem i aktualizaci pod čarou, i když například u takového Modrého Mauritia bych musel aktualizovat ještě v tiskárně, a stejně by bylo pozdě.
     Na seznamu mám ještě nějaká jména, která by měla co říci, další seskupení i nahrávky stále vznikají. Další díly seriálu a zároveň kapitoly případné třetí knihy však budou opět kratší.

  Zdeněk HEJDUK, říjen 2003





ROCKOVÉ KAPELY
ArayaArgosBajkal
BluesteamCoronaDerby
DrozdíciEmmemvoodoopökáGuernica
MastixBlikající miminkoMinimax
NěcoNotorsPuls
ReverzRoxorSeptical Hatred
The Šašks bandUbožáčekVrtnej rop
CocoonČerná vdovaCruel
CZDenDespice
DominikDřevěná včelaExtrakt
CheliceryImperial FoeticideKomunální odpad
MelšpajzModrý MauritiusNexus
PacayaPolymetalScatcat
SinnersVegaWohnout
Keep Flexi  
   
TANEČNÍ ORCHESTRY
AkordBrtníkDixík
JukeboxOptimicPiknik
RezonanceStudio KolínStyl
Terne ČhaveTJP Band 
   
DECHOVKY
ChvatlinkaKolíňankaMěstská hudba Františka Kmocha
SendražankaStarostova dvanáctkaSuchdolanka
   
NAHRÁVKY, JEJICH TVŮRCI a SBĚRATEL
Adamcovi bratřiBlue Bucks - Sázavský MariňákCruel Barbarian - Víno z temných hroznů
Divokej Bill - Svatá pravdaDivokej Bill - Mezi nimaKlaxon - Žádná vata
Kolář Erik - Private MessageKomat - Doba je prokletáKozičky - Devět lehkejch špeků
Mallström - Pán časMVS - FakajNěco - Ještě Něco
Rimortis - Oheň a ledŠpinka Láďa ŠpínaThe Šašks Band - Na dně sil
Trigitari - Snížek 2002  
   
ZPĚVÁCI, INSTRUMENTALISTÉ a OSOBNOSTI
Bechyňová JanaDvořák JanKolář Vladislav Delon
Kratochvíl SlávekKollman JiříKysilka Miroslav
Matějka RosťaMaterna JosefNobilis Petr
Novák Mirek KávonPečenka Ondřej MladoňSamandari Wahid
Slavíček JaroslavTa Jana z Velké OhradyVladyka Jaroslav
Vobořil Rosťa 1Vobořil Rosťa 2Zeman Jan
Zrůstová HanaŽivčák Josef 
   
VÁŽNÁ HUDBA, SBOROVÝ ZPĚV
ArchiCollegium MusicumKolínská filharmonie
Orchestřík, ČtveráciVox Bohemicalis 
   
FOLK a COUNTRY
AzylFace to FaceKatastrofa
LaredoMártyho běsNávštěva
NenicmocPaběrkyŠkrpál
Zlatá fregata